Lorem ipsum

Lorem ipsum

 
 

WYDZIAŁ MECHANICZNY

AKTUALNOŚCI

A+ / A-

2017-07-17

Premiera nowego bolidu słonecznego z PŁ

 

Zespół Lodz Solar Team skonstruował nowy pojazd - EAGLE TWO, który zaprezentował w piątek, 14 lipca w hali dworca Łódź Fabryczna. To już drugi bolid napędzany energią słoneczną, zbudowany przez studentów Politechniki Łódzkiej.

 

 

W wydarzeniu uczestniczyła prezydent Łodzi - Hanna Zdanowska. Życzyła studentom sukcesów w  zawodach. Za niespełna 3 miesiące Lodz Solar Team wystartuje w najbardziej prestiżowych zawodach na świecie – Bridgestone World Solar Challenge, rozgrywających się od 8 do 15 października w Australii.

 

Na premierze pojazdu, władze uczelni reprezentował prorektor ds. studenckich w PŁ -  dr hab. inż. Witold Pawłowski, który podkreślał ogromną pasję i zaangażowanie zespołu w budowę bolidu napędznego energią słoneczną.

 

Radości i dumy nie kryli młodzi konstruktorzy. - Nowy pojazd solarny pomieści w swoim wnętrzu kierowcę i trzech pasażerów. Redukcji uległy wysokość, szerokość i masa bolidu, co korzystnie wpłynie na aerodynamiczność projektowanego Eagle Two i o ponad 30% zredukuje zużycie energii. Zastosowane zostały panele słoneczne o większej sprawności oraz bardziej wydajne silniki - poinformowała Paula Mierzejewska, koordynatorka projektu, studentka kierunku mechanika i budowa maszyn na IFE.


Olbrzymi wysiłek i wielomiesięczną, ciężką pracę podkreślał Artur Cieśliński, koordynator działu mechanicznego zespołu Lodz Solar Team: Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Przez ostatnie 2 miesiące od kiedy dotarła karoseria do naszego garaży przy Wydziale Mechanicznym PŁ, poświęcaliśmy każdą wolną minutę, by doprowadzić do finalizacji założonych przez nas planów. Prace projektowe, przy użyciu zaawansowanych programów komputerowych, dzięki wielu godzinom symulacji, dały nam szansę stworzyć jeszcze lepszą konstrukcję. Wszystko w celu uzyskania prawdziwej perfekcji. Nie tylko, by walczyć o zwycięstwo, ale również, by postawić kolejny krok w pracy nad polską elektromobilnością - krok, który miejmy nadzieję, wpłynie na użytkowanie samochodów elektrycznych w naszym kraju na co dzień.